بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند: تجربیات بخش خصوصی برای رفع مشکلات اقتصادی استفاده شود      

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند تحریم‌های استکبار جهانی علیه ملت ایران را خلاف اصول تجارت بین‌الملل دانست و گفت: در زمینه رفع مشکلات اقتصادی از تجربیات و نظریات بخش خصوصی استفاده شود.

 محسن احتشام ظهر چهارشنبه در نشست هم اندیشی دیپلماسی تجاری و اقتصادی اظهار کرد: با توجه به چالش‌های موجود در فضای کسب و کار بین‌المللی ضرورت هم اندیشی بخش خصوصی و دولتی دو چندان شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با اشاره به تحریم‌های استکبار جهانی علیه ملت ایران بیان کرد: باید باهم‌اندیشی دریابیم که در شرایط تحریم چگونه می‌توانیم به اهداف اقتصادی و تجاری کشور دست یابیم.

احتشام ادامه داد: با یک بررسی ساده در می‌یابیم که تحریم‌های استکبار جهانی علیه ملت ایران بر خلاف اصول تجارت بین‌الملل است.

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصادی نیازمند یک تفکر استراتژی هستیم، افزود: در شرایطی که استکبار جهانی در مسیر فعالان اقتصادی مانع گذاشته در داخل باید با استفاده از راهکارهای گوناگون مسیر تولید را سهل کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: در زمینه رفع مشکلات اقتصادی باید از تجربیات و نظریات بخش خصوصی استفاده کنیم.

وی افزود: در خراسان جنوبی فضای خوب تعامل گونه و دوستانه بین بخش خصوصی و بخش دولتی وجود دارد و امیدواریم بتوانیم در استان به دیپلماسی اقتصادی- تجاری برسیم تا از فرصت‌های پیش رو در بازارهای جهانی بهره ببریم و تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.

علیرضا خامه زر، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این نشست با اشاره به اینکه از ۹ میلیارد دلار صادرات به افغانستان در سال گذشته حدود سه میلیارد از جمهوری اسلامی صورت گرفته است، گفت: ۵۰ درصد این صادرات از خراسان‌جنوبی بوده است.

وی بیان کرد: در خراسان‌جنوبی چهار بازارچه مرزی داشتیم که برخی از آنان به صورت یک طرفه توسط کشور افغانستان بسته شد که بازگشایی آن یکی از خواسته‌های تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی خراسان‌جنوبی است.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: پیگیری موضوع ویزای کثیر، برجسته کردن نقش افغانستان در مبادلات تجاری، تغییر نگاه از نگاه امنیتی به نگاه تجاری درباره افغانستان و رفع موانع واردات برخی اقلام از افغانستان از دیگر خواست‌ها و انتظارات فعالان اقتصادی است.

خامه زر با اشاره به اینکه هنوز کشور افغانستان را به عنوان یک شریک تجاری نپذیرفته‌ایم، یادآور شد: مشکلات در زمینه چگونگی انجام تعهدات ارزی نیز باید رفع شد.

رسول موسوی،دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غرب وزارت امور خارجه در این جلسه گفت: عبور از مشکلات اقتصادی با عملیاتی شدن سیاست همسایگی محقق می‌شود.

وی اظهار کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و در طول ۴۰ سال گذشته همواره بر نقش همسایگان در ارتباطات بین‌المللی تأکید کرده‌ایم.

دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غرب وزارت امور خارجه بیان کرد: در سال‌های اخیر مناسبات همسایگی را در ساختار وزارت امور خارجه نهادینه و آن را یک راهکار در شرایط فعلی می‌دانیم.

موسوی با اشاره به اینکه سیاست همسایگی به معنای پیوند دادن منافع خود با منافع کشور همسایه است، ادامه داد: عبور از مشکلات اقتصادی فعلی در عرصه تجارت بین‌الملل و تحریم‌ها جز با عملیاتی کردن سیاست همسایگی محقق نمی‌شود.

وی افزود: در عرصه سیاست همسایگی راهی جز به مشارکت گذاشتن تولیدات داخل و وارد کردن کالاهای مورد نیاز از کشورهای همسایه نداریم.

دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غرب وزارت امور خارجه گفت: همه از مشکلات تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در کشور مطلع هستیم ولی باید از گفته‌ها عبور کرده و در عمل موانع تولید کالا را رفع کنیم.

موسوی اظهار کرد: بسیاری از دغدغه‌های مطرح شده توسط تولیدکنندگان ارتباط با مسائل کلان کشور و دولت دارد که آنان را انعکاس می‌دهیم ولی موضوعاتی چون ویزای تجار باید در وزارت خارجه حل و فصل شود.


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/02/11 -- 15:26:11
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 52
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS