بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند: توسعه صادرات در سال رونق تولید یکی از راهکارهای حمایت از تولید ملی است.      

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجنددر نشست فعالان اقتصادی استان با سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: توسعه صادرات در سال رونق تولید یکی از راهکارهای حمایت از تولید ملی است.

محسن احتشام افزود: امید است در سال رونق تولید و در راستای حمایت از تولیدکنندگان برخی نواقص و ضعف ها در زمینه صادرات رفع شود تا صادرات کالا به افغانستان توسعه یابد.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در این نشست گفت: پایانه میل 73 از سال 80 تا 85 از جمله پایانه های صادراتی نمونه در کشور بوده و از چند سال گذشته تعطیل شده است.

علی اکبر فرامرزی افزود: عملیات اجرایی کارخانه سیمان باقران از سال 1382 با هدف صادرات سیمان به کشور افغانستان آغاز شد و سال گذشته با 200 میلیارد تومان هزینه به بهره برداری رسید که با توجه به فاصله 30 کیلومتری کارخانه سیمان باقران با بازارچه میل 73، راه اندازی این بازارچه تسهیل کننده صادرات سیمان به افغانستان است. 

نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند هم در این جلسه اظهار کرد: در دیداری که سال گذشته با شما به عنوان سفیر ایران در افغانستان داشته ایم شما در این دیدار قول دادید که مرز یزدان بازگشایی می شود بنابراین از شما درخواست داریم این قول پیگیری و اجرایی شود.

محمدمحسن موهبتی افزود: دولت افغانستان قول داده که گمرک یزدان را در نیمه نخست سال 98 راه اندازی کند که باید این موضوع با جدیت پیگیری شود.

وی اظهار داشت: در بازارچه یزدان شهرستان زیرکوه تا روستای کلاته نظر افغانستان یک هزار و 500 متر و با استان شیندند افغانستان 160 کیلومتر فاصله داریم که با وجود این فاصله کوتاه مرزی، راه اندازی بازارچه یزدان نقش موثری در توسعه اقتصاد محلی و اشتغال مرزنشینان دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی بیرجند هم گفت: خراسان جنوبی در زمینه پرورش طیور از ظرفیت بالایی برخوردار است و 75 درصد گوشت سفید تولیدی این استان به سایر استان ها و کشور افغانستان صادر می شود.

سید حسین خیریه افزود: صادرات دان به کشور افغانستان از چند ماه گذشته ممنوع شده که باید برای رونق واحدهای تولیدی استان این ممنوعیت رفع شود.

وی بیان کرد: کارخانه های دان و علوفه در خراسان جنوبی بیشتر بر مبنای صادرات به کشور افغانستان راه اندازی شده اند و این واحدها ماهانه ظرفیت تولید 30 هزار تن دان را دارند.


خیریه با بیان اینکه پنج سال است که وارد بازار دان و علوفه افغانستان و برای دستیابی به این بازار هزینه های زیادی را متحمل شده ایم، افزود: از آنجا که تجار افغان راغب به واردات دان و علوفه خراسان جنوبی هستند باید تعرفه ای در نظر گرفته شود تا راحت تر بتوانیم با دان و علوفه پاکستان در افغانستان رقابت کنیم.

 


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/01/21 -- 06:21:26
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 42
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS