بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی بیرجند: تشکیل کنسرسیوم سه استان در حوزه گردشگری      

دوازدهمین جلسه کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی بیرجند،به ریاست محمد رضامجیدی و اعضای کمیسیون در سالن جلسات اتاق بازرگانی بیرجند برگزار شد.

محمدرضا مجیدی،رئیس همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت و رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی  بیرجند با بیان اینکه انجمن بین المللی خدمات گردشگری سلامت به مدیریت دکتر جهانگیر می تواند به کمیته گردشگری سلامت ذیل مجموعه کمیسیون کمک کند عنوان کرد: بعد از راه اندازی این کمیته می توانیم این مقام مسئول را به استان دعوت کنیم.

وی با اشاره به همایش بین المللی بیابان لوت گفت: برای تسهیل در روند برگزاری این همایش از تمامی دستگاه های‌ امنیتی و انتظامی، شورای امر به معروف و نهی از منکر و شورای فرهنگی عمومی دعوت خواهد شد تا بتوانیم با هم افزایی و هفکری مشکلات احتمالی را رفع کنیم.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند گفت: به زودی با استاندار محترم برای اختصاص نشست شورای گفتگو به موضوعات گردشگری مکاتبه خواهیم کرد. وی از پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم سه استان درباره حوزه گردشگری خبرداد و بیان کرد: اتاق های بازرگانی سه استان خراسان شمالی، جنوبی و رضوی پای کار آمدند و به زودی طرح آن تدوین خواهد شد.

آمادگی قبل از برگزاری همایش از ضروریات است

در این جلسه اعضا نظرات، پیشنهادات و گزارش عملکرد خود را ارائه دادند که اکبرپور مدیر موسسه عرفان و مسئول کمیته اقتصاد هنر نیز در این جلسه گفت: متاسفانه جشن های عروسی در مرکز استان کاهش پیدا کرده  و تالارها و هتل ها زمان های خالی بسیاری دارند و برای تامین هزینه های جاری تالارهایشان نیازمند برنامه های متفرقه و برگزاری جشن های مناسبتی می باشند. اکبرپور بیان کرد: تمامی هنرمندان استان پای کار هستند و هیچ مشکلی از سمت ما نیست و نیاز به مجوز از سوی  دستگاه های ذی ربط داریم.

وی در خصوص همایش بین المللی کویر لوت پیشنهادداد تا سنگ های تزئینی، قیمتی و نیمه قیمتی را به نمایش بگذاریم تا برای جذب گردشگر موثرباشند. وی افزود: جشنواره مجسمه سازی در نهبندان راه اندازی شود. زیباسازی ورودی روستای دهسلم، ایجاد دکه گردشگری، کارگاه های گردشگری زنده، آموزش گردشگری برای ساکنان روستا،  از  جمله مواردی است که باید قبل از برگزاری همایش تامین شود.

ضرورت تبیین گردشگری در استان

مجید میرزایی، مدیر هتل جهانگردی نیز در این جلسه، حوزه حمل و نقل را یکی از چالش های  استان دانست و بیان کرد: عدم وجود برنامه ریزی و کنسلی در پروازها بالغ بر 500 میلیون تومان به ما ضرر زده است.

وی از ظرفیت سفر بازنشستگان کشور به استان خبرداد و بیان کرد: به علت عدم وجود پرواز های مناسب و عدم امکان برنامه ریزی بسته گردشگری با ترکیب حمل و نقل هوایی و ریلی، از امکان استفاده از اینگونه فرصت ها  محروم شده ایم.

وی با تاکید بر این که در شهر نیازمند جاذبه  برای جذب گردشگر هستیم عنوان کرد: برخی از مدیران استان از ظرفیتهای گردشگری استان  بی اطلاع هستند از این رو باید تور گردشگری استان گردی ویژه مدیران و مسئولان استانی برگزار گردد. میرزایی به حوزه گردشگری سلامت اشاره کرد و گفت: هتل ها در سبد بسته حمایتی گردشگری سلامت باید دیده شود و ماهم از تمام ظرفیت خودمان برای میزبانی از آنها استفاده می کنیم.

وی خواستار شناسنامه دار شدن جشن های استانی، بومی و محلی شد. میرزایی مهمانسرای دستگاه های اجرایی را یک معضل دانست و بیان کرد: برخی از مدیران میهمانان ملی را در مهمانسراهای ادارات که کیفیت مناسبی ندارند پذیرایی می کنند.

نبود برنامه جامع و راهکار درازمدت

سید علی اکبرذوالفقاری، مدیر هتل کوهستان بیرجند نیز در این جلسه به زیرساخت های استان اشاره کرد و گفت: در استان های همجوار ما برنامه های توسعه ای 10 ساله تدوین شده است اما خراسان جنوبی بدون برنامه و بی راهکار مانده است. ذوالفقاری با بیان اینکه زیرساخت  هتل های استان نسبتا خوب است بیان کرد: تخصصی نبودن مهمانسراهای دستگاه های اجرایی در میزبانی از میهمانان ملی به استان ضربه می زند.

محمد اسماعیل افضل پور، رئیس کمیته اقتصاد ورزش نیز در این جلسه از برگزاری المپیاد های کشوری دو رشته کشتی و والیبال در استان خبرداد و بیان کرد : ورود بخش خصوصی به حوزه ورزش نیاز استان است.

 وی گفت: می توانیم از ظرفیت هیات استان هم در این حوزه استفاده نمود و ورزش های نو و راهبردی خاص استان ایجاد شود.

خراسان جنوبی استانی ناشناخته در سطح ملی است

ابوالفضل زاهدی پور رئیس کمیته رسانه؛ خراسان جنوبی را استانی ناشناخته در سطح ملی دانست و بیان کرد: می توانیم با استفاده از ظرفیت  گوشی های همراه  و تولید محتوا استان را معرفی کنیم.

وی پیشنهاد داد تا با راه اندازی سایت ویژه معرفی ظرفیت ها و پتانسل های استان سرمایه گذار جذب کنیم.

زاهدی پور گفت: تاکنون در این کمیته با رسانه های کشوری، ملی، خبرگزاری و پایگاه های خبری ارتباط گرفتیم و اخبار مهم گردشگری را برای آنها ارسال می کنیم تا در رسانه های خود نشر دهند.

 رئیس کمیته رسانه  از برگزاری کارگاه آموزشی خبرنگاران تخصصی گردشگری و نشست تخصصی گردشگری در رسانه ها در آینده نزدیک خبرداد.

در پایان این جلسه مقررشد کمیته گردشگری سلامت ذیل مجموعه کمیسیون گردشگری ایجاد شود.

دکتر مجیدی در پایان خاطرنشان کرد: از هزار و 300 منطقه ویژه گردشگری ، بسیاری مجوزشان ابطال یا در آستانه ابطال است. خراسان جنوبی دارای دو منطقه ویژه اقتصادی گردشگری است که یکی در بنددره و دیگری در بوذرجمهر قاینی است. وی به برنامه سال 1398 اشاره کرد و گفت: کلیه مدیران کمیته ها برنامه های خود را برای سال آینده اعلام کنند.


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/10/15 -- 05:27:45
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 111
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS