بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
در کمیسیون اتاق بازرگانی بیرجند مطرح شد: گسترش تجارت با افغانستان زیر چتر همدلی و وفاق      

 افزایش لاین ورودی و خروجی بازارچه مرزی ماهیرود در جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترانزیت اتاق بازرگانی بیرجند تصویب شد.

علیرضا خامه زر عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در این جلسه گفت: یکی از برنامه هایی که با جدیت باید دنبال شود کاهش ترافیک در مرز و بازارچه مری ماهیرود و تسهیل امر تجارت است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر یک مشکل مهم در مرز یکسان نبودن بالانس ورودی ماشین های ایرانی و افغانستانی است.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند بیان کرد: اگر می خواهیم مشکلات ترافیک و حمل بار در مرز حل شود طرف افغانستانی نیز باید بسیار از مسائل را مد نظر قرار دهد.

وی یادآور شد: اگر تجار کشور افغانستان لیستی از کارگرانی خود که می خواهند وارد ایران شوند، به مرزبانی بدهند بسیاری از مشکلات حل  شده و تردد در مرز و بازارچه مرزی کاهش می یابد.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: اگر برای ماشین هایی که وارد بازارچه مرزی می شود زمان مشخصی برای بارگیری تعیین شده و در صورت تخلف مجبور به پرداخت هزینه سنگینی شوند نیز ترافیک در بازارچه مرزی کاهش می یابد.

سردار منصور مسروری فرمانده مرزبانی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: در مرز محدودیتی برای ورود ماشین از طرف کشور افغانستان و گسترس ارتباطات و حمل و نقل قائل نیستیم اما مواردی باید مد نظر قرار گیرد.

وی با تأکید بر ضرورت رعایت مسائل امنیتی در مرز بیان کرد: باید این نکته را همواره مد نظر قرار دهیم که اگر مرزبانی با دقت ورود و خروج را کنترل می کند برای حفظ امنیت و سلامت همه تجار ایرانی و افغانستانی است.

فرمانده مرزبانی خراسان جنوبی با اشاره به حجم زیاد ورود ماشین و کارگر از کشور افغانستان به مرز و بارزارچه مرزی ادامه داد: حتی اگر برای بازرسی یک ماشین و یا یک فرد پنج دقیقه اختصاص بدهیم، بی شک کنترل و بازرسی همه افراد و ماشین ها مدت زمان زیادی را به خود اختصاص می دهید.

مسروری با اشاره به اینکه در محل بازارچه مرزی تنها یک لاین ورود و یک لاین خروج وجود دارد، گفت: افزایش لاین های ورودی و خروجی نقش مهمی در کاهش ترافیک و حجم ماشین ها در محل مرز و بازارچه مرزی دارد.

وی اظهار کرد:  تلاش مرزبانی رونق گرفتن تجارت است ولی باید این ارتباطات در چهار چوبی منطقی و قانومند شکل بگیرد.

فرمانده مرزبانی خراسان جنوبی ادامه داد: در زمینه بازرسی باید به سمت یک سری از تأسیسات و اقدامات فنی برویم به گونه ای که افراد با گذشتن گیت بازرسی شوند که در حال حاضر چنین زیر ساختی در مرز وجود ندارد.

جلیل شیبانی از غرفه داران بازاچه مرزی ماهیرود در این جلسه پیشنهاد داد: برای نظم و کاهش حجم ترافیک را در محل بازارچه مرزی باید پارکینگ بین منطقه ویژه اقتصادی و بازاچه مرزی را فعال کنیم.

وی اظهار کرد: اگر این اتفاق صورت بگیرد بی شک حضور ماشین های سنگین افغانستانی در محل نظم و انظباطی به خود خواهد گرفت.

فعال در بازارچه مرزی ماهیرود بیان کرد: اگر ماشین از پارکینگ با مهر غرفه دار خارج شود و صاحب کامیون مشخص و معین باشد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

شیبانی افزایش قیمت کرایه را نیز از دیگر مشکلات فعالان و غرفه داران فعال در محل بازارچه مرزی ماهیرود دانست.

وی ادامه داد: اگر بابت تأخیر در بارگیری کامیون ها قرار بر اخذ جریمه است این جریمه نباید از غرفه دار اخذ شود.

سعید بهشتی راد ، رئیس بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: موقعی که راجع به هزینه تمام شده کالا در مرز و بازارچه مرزی خراسان جنوبی سخن می گوییم نباید هزینه تمام شده را بالا ببریم.

وی بیان کرد: اگر هزینه تمام شده را در مقایسه با مرزهای دیگر بالا ببریم بی شک به فعالان اقتصادی استان خودمان آسیب زده ایم.

رئیس بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: مرز محل دپوی  کالا نیست بلکه در مرز و بازارچه مرزی محل جابه جایی کالا است.

بهشتی راد با اشاره به اینکه در حوزه بازرسی باید به سمت سیستم های نوین کنترل برویم، یادآور شد: این مسئله نقش مهمی در در کاهش ترافیک در مرز خواهد داشت.

حاجی دین محمد نعمتی از تجار کشور افغانستان و نماینده اتاق تجارت و صنایع ولایت فراه افغانستان که به خراسان جنوبی سفر کرده بود نیز در این نشست اظهار کرد: اتاق تجارت و صنایع فراه مطابق اساسنامه خویش تمام فعالیت هایش را هماهنگ در سطح ملی و بین المللی انجام می دهد.

همکاری تجاری با ایران مطابق با میثاق نامه های بین المللی

وی اظهار کرد: این اتاق در تلاش است که که مطابق میثاق نامه های بین المللی فعالیت های تجارتی را با کشورهای همسایه و به ویژه جمهوری اسلامی ایران انجام دهد تا از یک طرف داد و ستد بهبود یافته و روابط تجاری گسترش یابد.

نعمتی بیان کرد: افزایش ورود ماشین های افغانستانی، اجازه ورود کارگران افغانستانی به ایران، افزایش سرعت کار در مرز و بازارچه مرزی و ایجاد انبار نگهداری محصولات در مرز و بازارچه در جهت جلوگیری از تخریب کالا از جمله درخواست های تجار افغانستانی است.

نماینده اتاق تجارت و صنایع ولایت فراه افغانستان همچنین مسائل و نظرات خود درباره حمل و نقل و تجارت و مسائل در بازارچه مرزی ماهیرود را مطرح کرد.

در این جلسه بنا بر نظر و همفکری حضار تعیین شد که یک لاین ورودی و خروجی دیگر در محل بازارچه مرزی ماهیرود به زودی ایجاد شود.


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/09/11 -- 14:05:30
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 209
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS