بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
گام رسانه ها برای رونق گردشگری/نگاه جزیره ای برداشته شود      

جمعی از مسئولان اتاق بازرگانی بیرجند با مدیران رسانه های فعال خراسان جنوبی طی جلسه ای به بررسی راهکارهای توسعه رونق گردشگری استان پرداختند.

ظرفیت ها و پتانسیل های خراسان جنوبی در حوزه گردشگری بر کسی پوشیده نیست. توجه به جاذبه های طبیعی و تاریخی استان می تواند باعث رونق و توسعه این خطه کویری شود که نیازمند معرفی و کمک رسانه ها است. از این رو جلسه اقتصاد گردشگری، هنر و رسانه با حضور مدیران رسانه های استان برگزار شد تا راهکارهای معرفی پتانسیل های استان ارائه شود.

یک فعال رسانه ای در این جلسه با بیان اینکه فعالین رسانه ای صاحب ایده های خوبی هستند که می تواند به رونق گردشگری کمک کند، گفت: باید کمیته اطلاع رسانی و دانشگاهی تشکیل شود.

ابوالفظل زاهدی پور افزود: این کمیته می تواند از شاخه های مختلفی اعم از آموزش خبرنگار تخصصی گردشگری، تحلیل و دانشگاهی باشد تا خروجی مطلوبی داشته باشد.

صنایع مرتبط با گردشگری شناسایی شوند

عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند هم در این جلسه بیان کرد: خراسان جنوبی استانی نیست که مرکز ثقل صنعت باشد.

محمد اسکندری با بیان اینکه بخش گردشکری کمترین لطمه به محیط زیست وارد می کند، افزود: تنها راه موجود برای این استان برای دور زدن تحریم های موجود، صنعت گردشگری است.

وی با بیان اینکه باید صنایع مرتبط با گردشگری شناسایی شود، بیان کرد: باید ظرفیت های موجود را برای مردم استان، کشور و خارج از مرزهای این کشور معرفی کنیم.

اسکندری بیان کرد: در سال جاری سرفصل گردشگری در دانشگاه ها دیده نشده است که این مشکل ریشه در وزارت خانه ها دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بیرجند هم در این جلسه بیان کرد: نباید استارتاپ ها تنها به سمت محصولات استراتژیک استان برود.

سید علیرضا محمدزاده با بیان اینکه پیشنهاد می شود رویکرد استارتاپ ها بر محور گردشگری باشد، افزود: گردشگری کشاورزی، اقتصادی و معدن زیرمجموعه این محور قرار گیرد.

وی با اشاره به ضرورت اشتغالزایی و توسعه کارآفرینی بیان کرد: اگر صنعت گردشگری مورد توجه قرار گیرد، مشکل اشتغال حل می شود.

تولید محتوای رسانه ای اثربخش باشد

مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی هم در این جلسه بیان کرد: تولید محتوای رسانه ها باید اثربخش باشد.

محمود بستانی خواستار تولید فیلم و سریال در جاذبه های گردشگری استان شد و افزود: بسیاری از گردشگران از طریق این محتواها با ظرفیت های استان ها آشنا شده اند.

وی بیان کرد: همچنین رسانه هاباید از بیان تیترهای منفی بپرهیزند و چهره مثبت استان را معرفی کنند.

یک فعال رسانه ای در این جلسه  اظهار کرد: باید فرهنگ سازی کنیم تا مردم بپذیرند گردشگری به نفع شان است.

ابوالفضل حسن پور بیان کرد: باید در حوزه صنایع دستی آموزش های لازم ارائه شود تا صنایع دستی خرد در روستاها رونق پیدا کند.

حسن پور با بیان اینکه جنگ های سیاسی و فرهنگی بین مسئولان و بخش خصوصی استان را فلج کرده است، افزود: تا زمانی این مشکلات حل نشود، جلسات مفید فایده نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در بعد فرهنگی جلسات باید برنامه ریزی شود، گفت: خراسان جنوبی تنها قید فرهنگی و دانشگاهی بودن را به یدک می کشد و در مرحله عملیاتی ورود پیدا نکرده است.

دستگاه ها به دانشگاه ها ماموریت بدهند

یکی دیگر از فعالان رسانه ای هم بیان کرد: خراسان جنوبی استانی فرهنگی و دانشگاهی است اما فعالیت های دانشگاهی آن ظهور واقعی ندارد.

شاهین نائبی فر بیان کرد: تنها راهی که می توانیم از ایده دانشگاه استفاده کنیم این است که دستگاه های اجرایی به دانشگاه ماموریت دهند.

وی با بیان اینکه مسئولان نباید خود را تافته جدابافته از دانشگاهیان بدانند، گفت: باید شرایطی فراهم شود که ظرفیت دانشگاه ها در جامعه دیده شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند هم در این جلسه بیان کرد: باید نگاه های جزیره ای در بخش گردشگری بر طرف شود.

علیرضا خامه زر با اشاره به مشکلات حمل و نقل هوایی و جاده ای خراسان جنوبی، بیان کرد: دولت به تنهایی نمی تواند در رفع این مشکلات گام بردارد و نیازمند ورود مردم و بخش خصوصی است.

وی خواستار معرفی ظرفیت های خراسان جنوبی به ویژه شترسواری شد و افزود: اتاق بازرگانی آمادگی دارد در هر بخشی که کمک به اقتصاد استان است، ورود کند.

رونق گردشگری نیازمند مطالبه گری مردم/گردشگری دانشجویی رونق گیرد

محمد شفیعی،فرماندار شهرستان خوسف هم در این جلسه با اشاره به صنعت گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: نباید نگاه استان تنها به گردشگران خارجی باشد بلکه باید گردشگران داخلی از ظرفیت های موجود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ظرفیت های گردشگری به هم استانی ها معرفی نشده است، افزود: با توجه به ظرفیت های پرواز، باید از گردشگران داخلی استفاده کنیم.

شفیعی خواستار معرفی ظرفیت های استان از طریق رسانه ها شد و اظهار کرد: برگزاری تور های رسانه ای نقش موثری در معرفی پتانسیل های گردشگری استان دارد.

فرماندار خوسف بیان کرد: باید برای فعال کردن ظرفیت های گردشگری از بستر ورزشی هم استفاده شود.

وی با بیان اینکه برای اولین بار مسابقه گلف را در کویر برگزار کردیم، گفت: این امر باعث جهانی شدن این ورزش شد.

شفیعی با اشاره به ظرفیت های معدنی شهرستان خوسف بیان کرد: علی رغم اینکه رشته معدن در دانشگاه ها تدریس می شود، تاکنون تور دانشگاهی در معادن برگزار نشده است.

وی با بیان اینکه آموزش های دانشگاهی تنها بر اساس کتاب است، اظهار کرد: باید گردشگری دانشجویی و دانش آموزی شکل گیرد.

شفیعی با بیان اینکه خراسان جنوبی پتانسیل های خوبی در زمینه عناب، سنگ های تزئینی و غیره وجود دارد، افزود: نباید تنها دیگر استان ها از داشته های خراسان جنوبی بهره برداری داشته باشند و از دیدگاه هم استانی ها مغفول باشد.

وی با بیان اینکه نباید به امید دولتی ها باشیم، گفت: باید سطح مطالبه گری ها از مسئولان بالا رود.

شعیفی افزود: رسانه ها چپ و راست را کنار بگذارند و برای ارتقاء خراسان جنوبی فعالیت کنند.


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/08/24 -- 08:20:37
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 238
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS