بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند: قیمت پایه صادراتی واقعی شود/برگشت ارز نیازمند تجدید نظر در بخشنامه های صادر شده      

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند خواستار واقعی شدن قیمت پایه صادراتی شد و گفت: باید صادرکنندگان در امر برگشت ارز به داخل حمایت شوند.

محسن احتشام در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه قیمت پایه صادراتی کارشناسی و واقعی نیست، اظهار کرد: حل مشکلات بخش صادرات باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دولت مصمم است که بخشنامه برگشت ارز حاصل از صادرات اجرایی شود، افزود: این بخشنامه نیازمند اصلاح است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند بیان کرد: مشاورانی باید به کارگیری شوند تا صادر کنندگان را در زمینه انتقال ارز و دلار راهنمایی کنند.

وی با بیان اینکه در بخش بازاری و تجارت تابع قوانین و مقررات هستیم، افزود: صادرکنندگان تابع عوامل کلان اعم از عوامل قوانین، مقررات و .... سایر کشورها هستند.

احتشام با بیان اینکه انتقال ارز در شرایط فعلی وظیفه هر صادرکننده است، اظهار کرد: راهکارهای برگشت ارز در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد.

احتشام با بیان اینکه در شرایط رقابت های فزاینده کنونی برگشت ارز کار بسیار دشواری است، گفت: در گام اولیه باید تفاوت نرخ بازار بیرون و ثانویه از بین برود تا صادرکننده بتواند مواد اولیه را با قیمت برگشت ارز از شبکه نیما تهیه نماید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با تاکید بر اینکه باید قیمت پایه صادراتی واقعی شود تا رقابت های منفی از بین برود، گفت: قیمت های صادراتی بر اساس واقعیات نرخ روز ارز نیست.

احتشام عنوان کرد:موارد موجود در بخشنامه صادراتی قابل اجرا نیست و باید راهکاراهای عملیاتی اندیشیده شود.

وی بیان کرد: طبق آورده های بخشنامه، باید ارز صادرات طی بازه زمانی سه ماهه برگردد این در حالی است که برگشت ارز پروسه ای زمان بر است.

احتشام با بیان اینکه بر اساس راهکار بخشنامه، صادرکننده می تواند ارز را توافقی  در اختیار وارد کننده بگذارد، گفت: جای سوال است که این توافق را با نرخی که در بازار عرضه شده و مواد اولیه را بر اساس آن تهیه می کنیم، پیش بینی کرده ایم؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند افزود: باید نرخ توافق مشخص شود تا شرایط برگشت ارز برای صادرکننده مهیا شود.

احتشام با تاکید بر اینکه باید ساز و کارهای عملی برگشت ارزی برای صادرکننده مشخص شود، اظهار کرد: زیرساخت های لازم در این زمینه باید فراهم و سپس این راهکارها اعمال شود‌.

احتشام با بیان اینکه باید به تئوری های علم اقتصاد نزدیک شویم، اظهار کرد: مشکلات اقتصاد کشور به دلیل دور شدن از مفاهیم علم اقتصاد است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند خواستار حمایت دولت از صادرکننده ها شد و افزود: اگر بتوانیم در شرایط تهدید از صادرکننده حمایت کنیم، نقش خودمان را ایفا کرده ایم.

 

 

 گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/07/10 -- 08:55:53
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 180
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS