بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند پیشنهاد داد: تخصیص سهمیه ارزی به واحدهای تولیدی استان های محروم      

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: اختصاص سهمیه ارزی به واحدهای تولیدی مناطق محروم و مرزی چون خراسان جنوبی در شرایط فعلی راهگشا است.

محسن احتشام در چهاردهمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان‌جنوبی با اشاره به مشکل برخی از واحدهای تولیدی در زمینه تأمین مواد اولیه اظهار کرد: باید با توجه به فرصت‌ها و تهدیدات فعلی برای این موضوع راه حلی پیدا کرده تا شرایط را به وضعیت مطلوب برسانیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند بیان کرد:  متأسفانه مواد اولیه بسیاری از واحدهای تولیدی در گمرک هنوز ترخیص نشده و برخی دیگر از واحدها نیز ثبت سفارش کرده اند ولی امکان تخصیص ارز  از طریق بانک ها برای آنها فراهم نشده است.

احتشام با اشاره به اینکه برخی از واحدهای تولیدی کوچک امکان تأمین مواد اولیه را از طریق بورس ندارند، ادامه داد: پیشنهاد این است که یک شرکت تعاونی تأمین و توزیع مواد اولیه واحدهای کوچک خراسان جنوبی و یا سندیکا در راستای تأمین مواد اولیه برای واحدها فعالیت کند.

وی افزود: در شرایط فعلی بانک های تخصصی باید بیش از گذشته در حوزه تأمین ارز مورد نیاز برای تأمین مواد اولیه با واحدهای تولیدی همکاری داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان جنوبی گفت: پیشنهاد دیگر برای رفع مشکل واحدهای تولیدی استان اختصاص سهمیه ارزی به واحدهای تولیدی مناطق محروم و مرزی چون خراسان جنوبی است و نمی‌توان در حوزه تخصیص ارز این مناطق را با سایر شهرها و استان‌ها یکسان دید.

احتشام  با اشاره به قوانین متعدد مرتبط با بحث معافیت‌های مالیاتی قبل و بعد از سال ۹۵ (قانون مالیات‌های مستقیم و قانون رفع موانع تولید) بیان کرد: با توجه به مباحثی که صاحبان واحدهای تولیدی استان بیان می‌کنند به نظر می‌رسد که در خراسان جنوبی معافیت‌های مرتبط با این قوانین  به درستی اعمال نمی‌شود.

وی یادآور شد: البته وقتی سخن از اجرای معافیت‌های مالیاتی می‌زنیم مقصود واحدهایی هستند که وظایف قانونی خود ازجمله تسلیم اظهار نامه در زمان مقرر را به درستی انجام داده باشند.

محمد مهدی مروج الشریعه، استاندارخراسان جنوبی هم در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: شرایط امروز کشور از منظر اقتصادی با گذشته بسیار متفاوت است و بر این اساس نمی‌توان با روال عادی گذشته امور را پیگیری کرد.

وی با اشاره به جنگ اقتصادی علیه کشور، بیان کرد: همه ارکان و قوای نظام به کمک دولت آمده‌اند تا رویای کسانی که می‌خواهند ایران از بعد اقتصادی زمین گیر شود تحقق پیدا نکند.

مروج الشریعه ادامه داد: باید برای عبور از شرایط فعلی توانمندی‌های داخلی و ارتباطات بین‌المللی که برایمان مقدور است را جدی بگیریم.

وی با بیان اینکه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی محل بررسی، تجزیه و تحلیل داده‌های اقتصادی و برنامه‌ریزی برای برون رفت از شرایط موجود است، گفت: اطمینان داریم نخبگان اقتصادی با خلاقیت و نوآوری راه‌هایی برای عبور به سمت شرایط مطلوب‌تر پیدا می‌کنند.

استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: در حوزه تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی هر گونه اقدام لازم در حوزه زیر ساختی از جمله ایجاد یک شرکت تعاونی تأمین و توزیع مواد اولیه واحدهای کوچک خراسان جنوبی یا کنسرسیوم را در حداقل زمان ممکن ایجاد کنیم تا هیچ کارخانه و واحد صنعتی به واسطه نبود ماده اولیه با مشکل در تولید رو به رو نشود.

مروج الشریعه ادامه داد: همچنین در حوزه معافیت‌های مالیاتی و مشکلاتی که برخی از واحدهای صنعتی در این زمینه دارند می‌توان یک ورکشاپ  آموزشی برگزار کرده و با تبیین مواد قانونی مرتبط با بحث مالیات به سؤالات صاحبان صنایع در این زمینه پاسخ گفت.

وی افزود: در شرایط فعلی که با یک جنگ اقتصادی رو به رو هستیم نباید برای انجام مسئولیت و وظیفه، خود را محدود به ساعت و وقت مشخص بکنیم بلکه در هر زمان و شرایطی باید آماده برنامه‌ریزی برای باز کردن گره‌ها باشیم.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه نیازمند تلاش و همت جهادی هستیم، گفت: دولت با تدابیری چون ایجاد بازار ثانونیه ارز تا حد زیادی توانسته است از شدت التهابات بازار ارز بکاهد و ثبات نسبی در این زمینه ایجاد کند.

مروج الشریعه اظهار کرد: دولت از نخبگان و فعالان بخش اقتصادی تقاضا می‌کند که برای رفع مشکلات و شرایط موجود با ارائه پیشنهادهای راهگشا دولت را یاری کند چرا که هم نوایی و همدلی بیش از هر چیز در فضای امروز کشور لازم و ضروری است.

همچنین در این شورا اشرفی نماینده کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق بازرگانی بیرجند در شورا اظهار کرد:  در صنعت طیور خراسان‌جنوبی بخش زیادی مشغول به کار هستند و از این جهت رفع مشکلات این بخش ضرورت بیشتری دارد.

وی بیان کرد: فعالان در بخش صنعت طیور خراسان‌جنوبی همواره با مشکلاتی چون افزایش قیمت نهاده‌ها و در نتیجه افزایش قیمت محصول رو به رو هستند.

نماینده کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: علی رغم اینکه دولت برای سویا و ذرت ارز اختصاص داده است ولی انتظاری که داشتیم در بازار رقم نخورد و شاهد افزایش قیمت سویا بودیم.

اشرفی با اشاره به ضرورت تأمین ذخیره استراتژیک سویا و ذرت استان، یادآور شد: مرغداران خراسان‌جنوبی به واسطه مسائل و مشکلات اقتصادی توان باز پرداخت وام را ندارند و باید در این زمینه به آنان فرصت سه ساله‌ای داد.

گفتنی است در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ارائه پیشنهادات در جهت رفع مشکل تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی با توجه به نوسانات ارزی، ارائه پیشنهادات در جهت معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی قبل از سال ۹۵ و ارائه پیشنهادات در جهت معافیت کلیه واحدهای تولیدی خراسان جنوبی از شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده صورت گرفت. 


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/21 -- 05:28:16
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 296
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS