بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
رئیس اتاق بازرگانی ایران: دولت نگاه ویژه به افزایش اختیارات استانی داشته باشد      

 رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه صحنه عمل استانداران باید بسیار وسیع تر از وضعیت فعلی باشد، گفت: دولت باید نگاه ویژه ای به افزایش اختیارات استانی داشته باشد.

غلامحسین شافعی صبح پنجشنبه در شورای اداری استان خراسان جنوبی اظهار کرد: کشور ایران از معدود کشورهایی است که از نظر جغرافیایی و منطقه ای از ظرفیت های بسیاری برخوردار است.

وی با بیان اینکه متاسفانه تفاوت های زیادی بین مناطق کشور وجود دارد، افزود: یکی از مسائل و مشکلات اساسی در طول سال های متمادی گذشته نگاه یکسان به تمامی نقاط کشور بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه عده ای در مرکز کشور نشسته و نسخه های واحدی برای کل کشور بسته اند، گفت: متاسفانه در گذشته جهت گیری های توسعه ای تحت تاثیر تمایلات و مرز بندی های سیاسی بوده است.

وی ادامه داد: در گذشته به خصلت ها و توانمندی های مناطق بی توجهی زیادی شده که حاصل آن دست نیافتن به توسعه متوازن بوده است.

وی با بیان اینکه اگر نقشه ایران را به خط موازی ترسیم کنند وضعیت متمایزی در مرکز کشور با غرب و شرق وجود دارد، افزود: افزایش تمایلات منطقه ای و تشدید فراوان آمایش از مهم ترین مشکلات توسعه نامتوازن در کشور است.

وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ گذشته دیوار ستبر تمرکز قدرت در مرکز شکسته نشده است و باید این قدرت در سطح کشور توزیع شود، گفت: متاسفانه اختیاراتی که به استانداران واگذار شده است بسیار کم است و باید توسعه یابد.

شافعی با بیان اینکه قدرت استانداران باید بالا برود و به همان نسبت اختیارات مسئولین افزایش پیدا کند، عنوان کرد: نگاهی که در حال حاضر به استانداران می شود نگاه درستی نیست و نگاه هزینه ای به استانداران باید به نگاه درآمدی تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه صحنه عمل استانداران باید بسیار وسیع تر از این باشد که هست، گفت: دولت باید نگاه ویژه ای به افزایش اختیارات استانی داشته باشد.

نفوذ گروه های سیاسی در نظام برنامه ریزی کشور بسیار زیاد است

وی با بیان اینکه در نظام توسعه ای کشور مشکلات زیادی وجود دارد، بیان داشت: حاکمیت نظام بودجه ای و نگاه بودجه ای به برنامه های کشور اشکالات زیادی را ایجاد کرده که باید جلوی آن را گرفت.

وی با اشاره به اینکه برخی دستگاه ها مفاد برنامه را ابزاری برای دریافت بودجه های نامناسب با عملکردشان می بینند، گفت: عدم تهیه برنامه های عملیاتی مناسب با اهداف یکی از مشکلات بزرگ در کشور است که نا کارآمدی برنامه ریزی را ایجاد می کند و باعث می شود برنامه های تحقق نیابد.

وی با بیان اینکه نفوذ گروه های سیاسی در نظام برنامه ریزی ما بسیار زیاد است، عنوان کرد: برخی از نمایندگان حوزه های انتخابیه مشکلات زیادی ایجاد می کنند و نگاه ملی به توسعه ندارند و صرفا نگاه محلی صاحب رای خود را در اولویت قرار می دهند و در توازن کشور اشکال ایجاد می کنند.

وی با اشاره به اینکه نظام کنترلی بر برنامه های توسعه از سوی سازمان های مردم نهاد وجود ندارد، گفت: ایجاد سازمان های مردم نهاد ما را به سمت و سوی توسعه هدایت خواهند کرد.


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/10/21 -- 14:33:41
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 635
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS