بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
قانون راهگشای رونق اقتصادی شود/ لزوم افزایش بودجه خراسان جنوبی      

واحدهای تولیدی عنصرهای شاخص در رونق توسعه و اقتصاد هر منطقه بوده که باید همواره در راستای ماندگاری این عناصر گرانبها تلاش کنند. اما گویی این روزها روزگار روی ناخوش به این واحدهای کرده و در برخی از استان های کشور از مشکلات فراوانی رنج می برند.

واحدهای تولیدی خراسان جنوبی نیز این روزها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. مالیات بر ارزش افزوده، بیمه و برخی از قوانین دست و پاگیر همواره برای پیشرفتشان دژ می بندد . بدون شک ماندگاری فعالان اقتصادی توجهی خاص از سوی مسئولان و هموار کردن مسیر توسعه را می طلبد که باید مورد توجه واقع شود.

و اما امروز کاهش بودجه ها در بسیاری از مباحث، فعالان اقتصادی را گرد هم آورده تا با ارائه طرح هایی مناسب چاره اندیشی کنند.

رئیس کمیسیون صنعت، اصل 44 و محیط کسب و کار اتاق بازرگانی بیرجند در این جلسه بیان کرد: ورود بخش خصوصی به مسائل بودجه کشوراز اهمیت ویژه ای برخوردار است.

صباغ زاده ادامه داد: بخش خصوصی به عنوان یک بخش قدرتمند و موثر در نظام می تواند در مجلس جست و جو کرده و در پی بسیاری از خواسته های خود باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از خواسته های بخش خصوصی درگیر قوانین و فرایند های اداری است، گفت: باید بخش خصوصی برای حفظ منافع خود به قوانین ورود پیدا کند و برای رفع قانون های دست و پاگیر نیز چاره اندیشی کند.

صباغ زاده بیان کرد: زیرساخت هایی مانند پایانه های مرزی، راه آهن، آب، برق و جاده  از پتاسیل های مطلوبی برای کمک به رونق بخش خصوصی بوده که باید مورد توجه قرار گیرند.

وی با اشاره به سخنان رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی بیان کرد: طی سال های اخیر دولت و رهبری به بخش اقتصاد ورود جدی کرده اند و تلاش می کنند که اقتصاد را رونق داده و به سرانجام خوبی برسانند.

وی با بیان اینکه بسیاری از ساختارهای سیاسی کشور در گرو تولید و اقتصاد است، افزود: قوانین در توسعه زیرساخت ها و در نتیجه رونق اقتصاد نقش مهمی داشته که باید مورد توجه قرار گیرند.

صباغ زاده با اشاره به وضعیت بودجه ای کشور بیان کرد: در بودجه سال 97 در سطح کشوری نسبت به سال 96 در تملک دارایی 43 درصد کاهش بودجه را داشتیم.

 وی ادامه داد: این امر نشان دهده این است که دولت به دلیل مشکلات اقتصادی سهم سرمایه کشور در زیرساخت ها را 43 درصد کم کرده و تاثیر آن بر همه سطوح مشاهده خواهد شد.

رئیس کمیسیون صنعت، اصل 44 و محیط کسب و کار اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: سهم بودجه خراسان جنوبی در بخش توسعه شبکه های برق در سال جاری چهار و نیم میلیارد تومان است که سال 96 این میزان 9 میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی  در بحث ریلی سال 95، پنج میلیارد تومان وسال جاری نیز پنج میلیارد تومان به خود اختصاص داده است.

صباغ زاده اظهار کرد: همچنین آبرسانی به بیرجند قبل از 96، 70 میلیارد تومان هزینه شده و برای سال 96 تنها یک میلیارد اختصاص داده اند.

وی با بیان اینکه تامین زیرساخت ها بسیار حائز اهمیت است، افزود: باید به دنبال افزایش سهم بودجه ای خراسان جنوبی باشیم.

صباغ زاده با بیان اینکه در حال حاضر خراسان جنوبی در فهرست بودجه ای کشور جایگاه مطلوبی ندارد، افزود: متاسفانه جزء ردیف های اخر در جدول اعتباری کشور هستیم.

وی با بیان اینکه ارتقاء سطح درآمد بخش خصوصی منجر به رونق می شود، افزود: باید سه هدف بزرگ شامل پایین آمدن قیمت ها در بازار، اختصاص معافیت های خاص به استان و  توسعه زیرساخت های مرتبط با امر تولید را دنبال کنیم.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: با توجه به شرایط خراسان جنوبی، انتظار می رود بودجه استان نیز افزایش یابد که متاسفانه شرایط برعکسی حاکم است.

خیریه با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه ای بوده که مورد توجه مطلوبی قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه بهترین زاویه تابش خورشید و بیشترین روزهای آفتابی را در خراسان جنوبی داریم، افزود: از این رو می توان در زمینه انرژی پاک اقدامات خوبی انجام داد.

خیریه با بیان اینکه گل نرگس می نیز می تواند پتانسیلی مناسب برای سودآوری باشد، افزود: همچنین خراسان جنوبی از جمله استان های معدنی بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند خواستار برقراری توازن در تخصیص بودجه های استانی شد و گفت: در حال حاضر توازنی برقرار نیست به گونه ای که بودجه سیستان و بلوچستان 25 هزار میلیارد و خراسان جنوبی 10 هزار میلیارد دلار است.

وی خواستار توجه و پیگیری نمایندگان استان در مجلس شد و ادامه داد: با ادامه روند فعلی، فعالان اقتصادی به استان های برخوردار خواهند رفت.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند هم با بیان اینکه باید به سهم بودجه ای استان توجه شود، افزود: در حال حاضر کل بودجه خراسان جنوبی قریب به هزار و 80  میلیارد تومان است.

خامه زر با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی بیان کرد: باید مشوق های ویژه ای برای بخش صادرات خراسان جنوبی در نظر گرفته شود.

وی خواستار اختصاص مشوق های خاص مناطق محروم به خراسان جنوبی شد و افزود:همچنین باید مشوق هایی برای خرید تضمینی محصولات استراتژیک استان شامل زرشک، زعفران، پنبه وعناب در نظر گرفته شود.

یک فعال اقتصادی در بیرجند هم با بیان اینکه برداشتن قوانین بهترین مشوق برای واحدهای صنعتی است، افزود: برخی قوانین به گونه ای بوده که گویی صنعتگر خلافی را انجام می دهد.

خانم خاتمی خواستار حذف بروکراسی های اداری شد و افزود: همچنین ارزش افزوده مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی به بار آورده که باید مورد توجه قرار گیرد.

جعفری از دیگر فعالان اقتصادی در بیرجند هم با بیان اینکه در حال حاضر مواد خام از خراسان جنوبی صادر می شود، گفت: اگر صنایع تبدیلی تقویت و صادرات مواد خام جلوگیری شود، اشتغالزایی افزایش می یابد.

  نماینده سازمان بازارچه های مرزی استان هم در این جلسه بیان کرد: صادرات مرزی اهرم خوبی برای رونق اقتصادی و توسعه تجارت خارجی است.

کمیلی با اشاره به مرز مشترک خراسان جنوبی با افغانستان بیان کرد: باید از این بستر به خوبی استفاده شود.

وی خواستار بازگشایی بازارچه های خراسان جنوبی شد و افزود: از سال 93، سه بازارچه میل 78، دوکوهانه و یزدان از طرف کشور مقابل بسته شد.

کمیلی با بیان اینکه  بازگشایی بازارچه ها در اشتغال و تولید نقش خوبی ایفا می کند، اظهار کرد: باید در راستای بازگشایی بازارچه ها تلاش کنیم.

یک فعال اقتصادی در بیرجند هم در این جلسه بیان کرد: دولت در بودجه سال 97، هزار و 400 میلیارد تومان برای صنعت گذاشته که این هم نیز تقسیم بندی شده است.

فخار با بیان اینکه باید برای جذب اعتبار تلاش کنیم، اظهار کرد: جذب برخی از بودجه ها نیازمند ارائه  است.

وی  فاینانس را یکی از نیازهای صنعت خراسان جنوبی دانست و گفت:  تقویت نظام بانکی استان در بحث تسهیلات  از جمله خواسته های صنعتگران این استان است.

یکی دیگر از فعالان اقتصادی در بیرجند در این جلسه با گلایه از اخذ مالیات های سنگن از واحدهای تولیدی بیان کرد:

وقتی برای بخشودگی جرائم و معافیت مالیاتی مراجعه می کنیم و می گوییم همکاران مشابه ما در دیگر استان ها ازاین معافیت ها استفاده می کنند و توان رقابت شان بالاتر می شود، می گویند: اگر از شما واحدهای کاشی و سرامیک مالیات اخذ نکنیم از چه کسی مالیات بگیریم؟

بابائیان با بیان اینکه در خصوص پرداخت بدهی ها نیز هیچ همکاری نمی شود، افزود: در دیگر استان ها بدهی های تامین اجتماعی تقسیط می شود اما در خراسان جنوبی این شرایط برای کارافرین وجود ندارد.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که همیشه احساس می شود این است که خراسان جنوبی پایلوت اجرای قوانین کشور است و این باعث دست و پا گیر شدن قوانین است.

بابائیان با بیان اینکه در خراسان جنوبی آنگونه که شایسته است به فکر تولیدکنندگان نیستند، افزود: مسئولان باید با خرید محصولات داخلی استان، تولیدکنندگان راحمایت کنند.

رباتی از دیگر اعضای حاضر در جلسه هم در این جلسه بیان کرد: از دو پارامتر مرزی و محروم بودن خراسان جنوبی می توان برای تخصیص بودجه نیز استفاده کرد.

یکی دیگر از فعال اقتصادی در بیرجند هم در این جلسه با بیان اینکه ضعف هایی که در بخش اقتصاد استان داریم، برخاسته از فرهنگ ما است، گفت: نیروهای کاری در خراسان جنوبی توانمند نبوده و فرهنگ نیز پایین است.

موهبتی خواستارتوجه مسئولان به خراسان جنوبی شد و اظهار کرد: باید با طراحی مسابقات، فیلم و مستند توجه مسئولان را به استان جلب کرد.

وی با اشاره به ظرفیت معدنی خراسان جنوبی بیان کرد: متاسفانه حوزه معدنی استان مغفول مانده و باید اساسی دیده شود.

موهبتی خواستار اصلاح قوانین شد و افزود: رفع مشکل اشتغالزایی نیازمند تصمیم گیری و تفکر درست است.

فعال اقتصادی دیگری هم در این جلسه بیان کرد: بودجه ای که دولت برای امسال پیش بینی کرد، تاسف بار است.

یوسفی با بیان اینکه نمایندگان باید برای جذب اعتبار استان تلاش کنند، افزود: دستگاه های اجرایی باید در زمینه تخصیص اعتبار موضوع را موشکافی کنند.

وی با اشاره به مشکلات پیشروی تولیدکنندگان خراسان جنوبی بیان کرد: معافیت های مالیاتی و بیمه ای گریبانگیر واحدهای تولیدی است که اگر به این روند پیش برود تولید کنندگان خواهند رفت

 نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ، هم در این جلسه با بیان اینکه خراسان جنوبی ظرفیت های زیادی در زمینه های مختلف به خصوص بخش معدنی دارد.

برفی با اشاره به کاهش بودجه ها در استان و کشور بیان کرد: در زمینه ژئوفیزیک هوایی هفت درصد کاهش بودجه داریم.

وی با بیان اینکه بودجه ایمیدرو نیز کاهش یافته است، گفت: این کاهش ها، باعث ضرر و زیان واحدهای تولیدی در بهره برداری می شود.

برفی با بیان اینکه بودجه وزارت صنعت و معدن هزار و 400 میلیارد است، افزود: همچنین هزار و 60 میلیارد تومان درآمد بخش معدن برای دولت بوده است.

 


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1396/10/18 -- 05:06:30
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 477
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS