بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
وضعیت قرمز یاقوت سرخ      

 چشم بر روی باغ های خود که باز کردند شاخه های درختان را سنگین ندیدند. سرمایی در آغازین روزهای سال و آفاتی پس از آن به جان محصولشان افتاد تا این روزها دسترنجشان رنگ به رخسار نداشته باشد.
انارکاران خراسان جنوبی امسال کمتر خندیدند آن هم در عرصه تولید یاقوت هایی که حرف برای گفتن دارد. بنا بر اعلام آمار و ارقام سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، این استان با تولید سالانه بیش از ۳۸ هزار تن به ‌عنوان ششمین تولیدکننده انار کشور مطرح بوده و شهرستان فردوس با 2 هزار و 300 هکتار بیشترین سطح زیر کشت این محصول را در استان به خود اختصاص داده است.
افت تولید
یک انارکار فردوسی با 6 هکتار سطح زیر کشت، از افزایش حدود 30 درصدی آفات در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر می دهد
او که سال گذشته از این سطح زیر کشت 90 تا 100 تن انار برداشت کرده است میزان برداشت این محصول را در سال جاری حدود 70 تن برآورد می کند.
بی اقبالی به صادرات
او در ادامه گریزی به صادرات انار فردوس به کشورهای حاشیه خلیج فارس می زند و عنوان می کند:  سال های گذشته وضعیت صادرات مطلوب بود اما در حال حاضر به دلیل خشکسالی، آفت کرم گلوگاه و مگس مدیترانه ای صادرات انار شرایط خوبی ندارد.
به گفته وی برای تشخیص کیفیت انار های صادراتی، آن ها را بادگیری می کنند تا انارهایی که دستخوش سرمازدگی و یا درگیر آفت است، ترکیده و جزء ضایعات محسوب شود که البته این مسئله به ضرر باغداران بوده  و اقبال  آنان برای صادرات به خارج ازکشور را کاهش می دهد.
وی در ادامه با بیان این که سال گذشته یک تریلی انار به مقصد مسکو بارگیری شد و بعد از بادگیری بیشتر از 50 درصد انارها ضایعاتی محسوب شد، می گوید: سال جاری که ضایعات انار بیشتر است اقبالی برای صادرات وجود ندارد.
کرم گلوگاه
  وی نتیجه آفت کرم گلوگاه را پوسیدگی انار می داند و ادامه می دهد: انارهای دچار آفت، خوراک دام می شوند و در عمل نفعی عاید باغداران نمی شود.
 به گفته این انارکار در سال جاری حدود یک هکتار از اراضی زیر کشت وی دچار سرمازدگی شد و بابت آن هم حدود 8 تن افت عملکرد اتفاق افتاد و از آن جا که بیمه برای محصولات رقم قابل توجهی پرداخت نمی کند و بیشتر مواقع به پرداخت مبلغی کم آن هم بعد از ماه ها  بسنده می کند ،اقبال برای بیمه باغ ها هم بسیار کم شده است.
نبود سردخانه
یکی دیگر از باغداران باغستان فردوس هم از نبود سردخانه گلایه می کند و این که در این منطقه فقط یک سردخانه آن هم به صورت خصوصی فعال است و باغداران برای نگهداری محصولات  با مشکل جدی مواجه هستند .
او حمایت نشدن از سوی جهاد کشاورزی را از دیگر مشکلات مطرح و تاکید می کند: باید با حمایت جهاد کشاورزی مبنی بر برخورد با باغداران متخلف و یا ارائه بسته تشویقی و.... انارهای آلوده را از بین برد.
او هم به سرما زدگی باغات  و میزان خسارت های ناشی از آن اشاره می کند و می گوید:  سرمازدگی باغ ها در مناطق مختلف متفاوت است و برخی نقاط بیشتر و برخی کمتر درگیر سرمازدگی هستند.
وی در ادامه به این نکته اشاره می کند که سال گذشته  حدود ۱۵ تن انار داشتم در حالی که این رقم در سال جاری به 4 تن هم نمی رسد.
این انار کار هم معتقد است به‌طور فردی نمی توان با این آفت مبارزه کرد و باید همه باغداران با هم برای از بین بردن آفت کرم گلوگاه ورود کنند.
یک باغدار سرایانی هم سرمازدگی ، گرمازدگی و بعد از آن کرم گلوگاه را مهمترین عوامل افت محصولش می داند و می گوید: سال گذشته از 1.5 هکتار سطح زیر کشت حدود  60 تن انار برداشت شد در حالی که سال جاری میزان انار برداشتی از این سطح زیر کشت به 10 تن هم نمی رسد.
«عربی» از دیگر مشکلات به نبود سردخانه در منطقه اشاره و اضافه می کند: سال های گذشته انار تولیدی به سردخانه های کرج و تهران حمل می شد که به علت بعد مسافت و ...  در حال حاضر به سردخانه های بیرجند و زاهدان حمل می شود .
دولت ورود نکرد
به گفته وی سال گذشته 200 سرپرست خانوار برای راه اندازی شرکت تعاونی مربوط به بسته بندی، سردخانه و....اقدام کردند اما با توجه به تامین حدود 200 میلیون تومان هنوز دولت برای پرداخت سهم خود به منظور راه اندازی اقدامی نکرده است.
وی از دیگر مشکلات باغداران به نبود سیستم پیامکی از سوی هواشناسی اشاره می کندو این که برای جلوگیری از خسارت های احتمالی ناشی از سرما، گرما و... باید اداره هواشناسی نسبت به راه اندازی سیستم پیامکی برای کشاورزان اقدام کند.
یک کشاورز و انار کار نهبندانی هم که حدود 16 هکتار زیر کشت انار دارد می گوید: چند سال گذشته آفت کرم گلوگاه در این شهرستان مشکلات زیادی به بار می آورد در حالی که مدتی است با رعایت دستورالعمل های مرکز تحقیقات انار در یزد کیفیت انار افزایش چشمگیری داشته تا جایی که به سردخانه نمی رسد و در خود شهرستان و استان های همجوار به فروش می رود.
یک طرح جدید
«طالبی»قیمت هر کیلوگرم انار تولیدی را حدود 3 هزار تومان اعلام می کند و می افزاید: 12 هزار اصله نهال در سال 90-89از رقم یزد کشت شد و به علت استفاده از ارقام غیر بومی موفق به دریافت یارانه نهال نشدم .
وی تاکید می کند در سال جاری 2 تا 3 درصد محصولش درگیر آفت کرم گلوگاه شده و او توانسته طرحی جدید برای از بین بردن پروانه مادر و تازه متولدین آن پیدا کند که در حال ثبت است و با اجرای این طرح به طور جدی این آفت کاهش می یابد و از بین می رود.
برآورد برداشت
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم سطوح زیر کشت انار در استان را 4 هزارو 166 هکتار و ارقام انار استان را شیشه کپ، ملس ، زاغ یزدی ،شهبار و قند قرمزعنوان می کند.
مهندس«ولی پور»  برداشت انار استان درسال جاری را 38 هزار تن به ارزش 874 هزارمیلیون ریال پیش بینی  و اضافه می کند:در استان 9 هزارو 500 خانوار بهره بردارند و فردوس با هزار و ۹۶۵ هکتار بیشترین سطح کشت و مرغوب‌ترین انار استان را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان این که خشکسالی های چند ساله ، سرمازدگی و  آفات در مزارع کشاورزی بر کیفیت محصولات کشاورزی استان تاثیردارد، درباره راه اندازی سیستم پیامکی هواشناسی، می گوید: درجه هوا به شرایط اقلیمی هر منطقه بستگی دارد و با توجه به اخطارهای متعدد هواشناسی از طریق رسانه های مختلف کشاورزان باید اقدامات پیشگیرانه اولیه را انجام دهند .
کاهش عملکرد
مدیر جهاد کشاورزی فردوس هم سطح زیر کشت انار در این شهرستان را 2 هزارو 300 هکتار عنوان می کند و می گوید: سالانه حدود 30 هزار تن انار از این سطح زیر کشت برداشت می شود اما در سال جاری به علت سرمازدگی بهاره و آفت پیش بینی می شود 18 هزار تن انار از باغات فردوس برداشت شود.
مهندس«مهمیز»درباره مقابله با آفت کرم گلوگاه می گوید: اهرمی برای برخورد با کشاورزانی که اقدام به جمع آوری و نابود کردن محصول آفت زده نمی کنند، وجود ندارد و اگر از طریق دستگاههایی از جمله فرمانداری و بخشداری اقدام شود می توان برای کنترل و نظارت  ورود کرد.
نرخ پایین  قیمت تضمینی انار
او که وجود آفت مگس مدیترانه را قبول ندارد، تاکید می کند: آفت مگس مدیترانه مربوط به انار نیست و تاکنون گزارشی در این زمینه به مدیریت جهاد شهرستان ارسال نشده است.
به گفته وی 80 درصد انار فردوس به خارج از شهرستان ارسال می شود .
وی درباره قیمت تضمینی پایین انار هم می گوید: انار توسط تعاون روستایی و به صورت توافقی به قیمت هزار و 400 تا 2هزار و500 تومان به ازای هر کیلوگرم خریداری می شود.


گروه خبری : اخبار استان
منبع : روزنامه خراسان جنوبی
آخرین ویرایش : 1395/08/24 -- 12:00:00
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 1961
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS