بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
4 درصد مالیات علی‌الحساب از کارت‌های بازرگانی در زمان ورود کالا      

 درصد مالیات علی‌الحساب از کارت‌های بازرگانی در زمان ورود کالا/ واحدهای تولیدی و کارت‌های بازرگانی رتبه طلایی مستثنی شدند 

گمرک ایران از اخذ 4 درصد مالیات علی‌الحساب از کارت‌های بازرگانی در زمان ورود کالا به استثنای واحدهای تولیدی و کارت‌های بازرگانی دارای رتبه طلایی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی بیرجند به نقل از پایگاه اطلاع رسانی گمرک ایران، مالیات بر تجارت و واردات کالا یکی از محل‌های درآمد مالیاتی کشورها است که از محل این درآمدها بسیاری از پروژه‌های زیربنایی، بهداشتی، ... تأمین مالی شده،  اجرایی می‌گردد. ذی‌نفعان و سودجویان به قصد فرار از پرداخت مطالبات، مالیات، کنترل‌های مالی و ادای دین نسبت به دولت در طول چندین سال گذشته با استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای و یا یکبار مصرف، اقدام به فعالیت تجاری و گمرکی نموده‌اند که با عدم پرداخت مالیات مربوط به تجارت، باکاهش درآمدها منجر به تضییع حقوق دولت و ملت گردیده است، این موضوع وزارت امور اقتصادی و دارایی رابر آن داشت تا با اتخاذ تمهیدات لازم در راستای وصول و استیفای مطالبات حقه دولت علیه صاحبان کالا یعنی همان افرادی که کارت بازرگانی به نام ایشان صادر گردیده، اقدام نماید که یکی از این اقدامات اخیر اخذ 4 درصد مالیات علی‌الحساب در زمان ورود کالا است که ضمن جلوگیری از فرار مالیاتی افراد فوق گامی جدی در راستای عدالت مالیاتی و کمک به فعالان اقتصادی واقعی است که به شرح ذیل اجرا می‌گردد:

1- کلیه واردکنندگان کالا اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده کارت بازرگانی یا کارت پیله‌وری و نیز اشخاص فاقد کارت بازرگانی با رعایت موارد مستثنی شده زیر مشمول پرداخت مالیات علی‌‌الحساب موصوف خواهند بود.

الف: واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و همچنین ماشین‌آلات خطوط تولیدی برای واحدهای تولیدی دارای جواز تأسیس از وزارتخانه‌های ذی‌ربط.

ب: کارت‌های بازرگانی رتبه‌بندی شده و دارای رتبه طلایی (رتبه الف) پس از تأیید مراتب از سوی اتاق صنایع و معادن ذی‌ربط در هر مورد.

ج: واردکنندگان خوش‌حساب معرفی شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور با ارائه گواهی مفاصاحساب مالیاتی.

د: وزارتخانه‌ها مؤسسات و سازمان‌های دولتی شهرداری و کلیه دستگاه‌های اجرایی دارای ردیف بودجه عمومی کشور.

ه: کالاهای وارده از طریق پست و کالاهای همراه مسافر که جنبه تجاری نداشته باشد.

و: کلیه کالاهای موضوع ماده 119 قانون امور گمرکی مصوب سال 1390

2- در صورت تشخیص گمرک مبنی بر اینکه دارنده کارت بازرگانی علی‌رغم صراحت تبصره 4 ذیل بند 3 ماده (10) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات اقدام به واگذاری به غیر برای استفاده از مزایای کارت نموده لازم است علاوه بر اخذ مالیات علی الحساب به میزان فوق‌الذکر ،مفاصاحساب مالیاتی دارنده کارت بازرگانی نیز اخذ گردد.


گروه خبری : اطلاع رسانی
منبع : پایگاه اطلاع رسانی گمرک ایران
آخرین ویرایش : 1395/06/08 -- 11:17:23
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 2226
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS