بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل مصاحبه
 رئیس اتاق بیرجند پیشنهاد داد: بومی کردن قوانین و مقررات در نقاط محروم برای کاهش نابرابری‌ها    

اشاره:

 اکنون که کشور در حال سپری کردن دوران گذار از اقتصاد دولتی به سمت خصوصی‌سازی است، اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن شهرستان‌ها برای تسریع این روند، تقویت و گسترش آن، نقش مهمی را ایفا می‌کنند. علت این‌که در تمامی استان‌های کشور اتاق بازرگانی و صنایع و معادن وجود دارد، نیز همین مسأله است. اما توجه به اتاق‌های تازه تأسیس و به نسبت کمی محروم‌تر و پی بردن به خواسته‌ها و کمبودهای آنها یکی از مسایل مهمی است که سبب تقویت، رفع کاستی‌ها و البته تجهیز آنها برای کمک به توسعه اقتصادی در استان‌ها خواهد شد. در همین رابطه باید گفت که اتاق بیرجند یکی از اتاق‌های تازه تأسیس است که پس از تقسیم استان خراسان به سه استان شکل گرفت و حدود 3 سال از عمر آن می‌گذرد.
 در گفت‌و‌گویی که خبرنگار روابط عمومی اتاق ایران با "محسن احتشام" رئیس این اتاق انجام داده، به آخرین کارها، برنامه‌ها و دیگر مسایل این اتاق بیشتر پرداخته شده است.
 
  • ابتدا درباره روند تأسیس اتاق بیرجند توضیح دهید و مهمترین کارهای انجام شده در این اتاق را بیان کنید.

اتاق بیرجند، اتاقی تازه تأسیس است که حدود 3 سال از ایجاد آن می‌گذرد و در واقع پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، تصمیم به ایجاد آن گرفته شد. زیرا از آنجایی که آگاهی و دانش نسبت به محیط و جامعه از ضرورت‌های امروز برای همه مردم، مسؤولان و برنامه‌ریزان است، انجام چنین کارهایی می‌تواند به حل بهتر مسایل مختلف کمک کند. ما ابتدا بیانیه مأموریت اتاق را تبیین و اهداف استراتژیک آن را به شکلی که ببینیم اکنون کجا ایستاده‌ایم و به کجا می‌خواهیم برسیم، ترسیم کردیم.

 قصد ما این بوده است که خط مشی اتاق را بر پایه برنامه‌ریزی قرار دهیم به همین منظور، 7 هدف بزرگ برای اتاق تعیین کردیم که به صورت خلاصه شامل نخست تجزیه و تحلیل وضع موجود با هدف کمک به توسعه یافتگی خراسان جنوبی است. زیرا خراسان جنوبی از استان‌های محروم از نظر زیر ساخت‌های مورد نیاز است و علت آن بزرگ بودن استان خراسان پیش از تقسیم بوده است.
 همچنین کمک به افزایش توان فعالان اقتصادی استان در داخل و خارج از کشور؛ کمک به بهبود زنجیره فعالیت توسعه اقتصادی استان، ایجاد بانک اطلاعاتی در زمینه صنعت و معدن، کشاورزی، اقتصاد و بازاریابی با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ تلاش برای رفع نقاط ضعف؛ کمک به افزایش اخلاق و فرهنگ کسب و کار و اتخاذ سیاست‌های داشتن محور پژوهشی برای تبدیل بازاریابی سنتی به علمی است.
 البته باید توضیح داد که برای ایجاد بانک اطلاعاتی ما در اتاق یک مرکز تجارت الکترونیک راه‌انداز کرده‌ایم که انواع اطلاعات و کمک‌های مورد نیاز صادرکنندگان را در آن ارایه می‌دهیم.
 برای رفع نقاط ضعف نیز نشست‌ها و برنامه‌های مختلفی با مسؤولان داشتیم و سعی کردیم در حد توان اتاق، نقاط ضعف را رفع کنیم. همچنین توجه به اخلاق و فرهنگ کسب و کار و اصول کلی تجارت، برای کاهش هزینه‌های مبادله و رشد اقتصادی بوده است که در همین رابطه ما یک معاونت فرهنگی و اجتماعی راه‌اندازی کردیم که یک بخش آن به ارایه مشاوره فرهنگی و اجتماعی اختصاص داده شده است. این معاونت ارتباط‌های خوبی با محیط کسب و کار ایجاد کرده و توانسته است تعامل اتاق با دیگر نهادها و سازمان‌ها را افزایش دهد.
در زمینه سیاست‌های محوری و پژوهشی نیز اتاق 2 همایش با کمک دانشگاه پیام نور بیرجند برگزار کرده است که یکی از آنها همایش کارآفرینی بود و امسال برگزار شد. همچنین ارتباط خوبی با دانشگاه‌های بیرجند برقرار کرده‌ایم و قصدمان این است که تا حد ممکن از کمک آنها استفاده کنیم. همچنین یک نظام جامع مدیریت علمی برای برنامه‌ریزی‌ها ایجاد کرده‌ایم تا مسؤولیت اجرا، کنترل و نظارت را در راستای تحقق اهداف استراتژیک پایه‌ریزی کنیم و ساختار اتاق را به سمت ساختار تحول‌گرایی اقتضایی پیش ببریم و به این شکل با محرومیت‌ها مبارزه کنیم.
از قدم‌های دیگر خرید زمین برای ساخت اتاق جدید در استان بود که خریداری شده و کارهای اداری آن انجام شده و قرار است با توجه به دعوتی که از هیأت رئیسه اتاق ایران داشته‌ایم پس از حضور آنها در استان، کلنگ ساخت اتاق بیرجند به زمین بخورد.
 
 از کارهای مهم دیگر کمک و پیگیری برای راه‌اندازی پایانه ترانزیت و صادرات شرق کشور بود که اتاق نیز در کنار دیگر سازمان‌ها برای اجرایی شدن آن کمک کرده و کلنگ آن بر زمین زده شده و در حال آماده‌سازی است. کمک به توسعه محور شرق کشور نیز از دیگر از کارهای مهم انجام شده از سوی اتاق است. در همین زمینه در اردیبهشت ماه سال آینده همایش بزرگ "توسعه محور شرق کشور" با کمک سازمان‌های مرتبط با استانداری‌ها و دیگر نهادهای متولی در بیرجند برگزار خواهد شد. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی و پژوهشی با کمک سازمان بازرگانی و راه‌اندازی تشکل‌ها و اتحادیه‌ها با توجه به اینکه چند محصول استراتژیک مانند زعفران، زرشک، انار، عناب و بسیاری گیاهان دارویی در این استان وجود دارد، نیز مهم است و اتاق کمک کرده تا انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصول به ثبت رسیده و انجمن آنها تشکیل شود.
 
 از دیگر تلاش‌های اتاق کمک به سرعت بخشیدن عملیاتی شدن گمرک بین‌المللی بیرجند بوده و مجوز صدور زعفران از گمرک بیرجند دریافت شده و این گمرک به گمرک تخصصی صادرات زعفران تبدیل شده است. کمک به ایجاد آزمایشگاه کنترل کیفیت مواد غذایی با کمک جامعه کنترل کیفی خراسان جنوبی، سازمان بازرگانی استان و سازمان توسعه تجارت که حدود 5 ماه از راه‌اندازی آن می‌گذرد نیز از اقدام‌های اتاق بیرجند بوده است. همچنین دعوت از
هیأت‌های تجاری سایر کشورها و اعزام هیأت به سایر کشورها از جمله دبی و افغانستان که امسال انجام شده نیز از دیگر خدمات اتاق بیرجند است. اسفندماه امسال نیز قرار است یک همایش با حضور تجار ایران و افغانستان با کمک
سازمان‌های بازرگانی و توسعه تجارت بیرجند برگزار شود.
 
 اتاق بیرجند به فعال شدن کمیته‌های تخصصی برای حمایت بهتر بخش خصوصی کمک می‌کند و در صورت نیاز مشاوره این خدمات را ارایه می‌دهد به صورتی که در حال راه‌اندازی مرکز مشاوره بازاریابی با کمک سازمان توسعه تجارت در اتاق بیرجند هستیم.
  •  میزان تعامل و همکاری اتاق با نهادهای دولتی چقدر است و مسؤولان اتاق چقدر در تصمیم گیریها مشارکت دارند؟

اتاق‌های تازه تأسیس باید در استان‌ها معرفی شوند تا بتوانند ارتباط‌های مورد نیاز خود را ایجاد کرده و جایگاه خود را به عنوان مشاور سه قوه تثبیت کنند و بتوانند تعامل بسیار خوبی با سازمان‌ها، استانداری، سازمان بازرگانی، سازمان بازارچه‌ها، اداره استاندارد، وزارت صنایع و معادن، سازمان کار و امور اجتماعی داشته باشند. در این شرایط در زمان نیاز به مشاوره و ارایه طرح، اتاق می‌تواند مشارکت خوب و مؤثری داشته باشد. به طور مثال در مورد محصولات استراتژیک این استان، برای نخستین بار بسته حمایتی از سوی اتاق بیرجند تدوین و به سازمان توسعه تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نماینده ستاد نانو، سازمان استاندارد و نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی ارایه شده است. همچنین نمایندگان اتاق در تمامی جلسه‌هایی که در استان تشکیل می‌شود، حضور دارند.

  •  وضعیت صادرات و واردات در استان بیرجند چگونه است و مهمترین اقلام وارداتی و صادراتی چه مواردی است و بیشتر معاملات با کدام کشورها است؟

استان خراسان جنوبی بیشترین مرز مشترک زمینی به طول 430 کیلومتر را با افغانستان دارد و به همین علت دارای چند بازارچه و گمرک فعال نیز هست. در واقع بازارچه‌های مرزی هر ساله بیشترین آمار صادرات به افغانستان را دارند.

 عمده‌ترین محصولات صادراتی ما نیز شامل فرش، محصولات شیمیایی و سلولزی، پتروشیمی، مواد غذایی، شیرینی و شکلات، کاشی و سرامیک، مواد پاک‌کننده و بهداشتی می‌شود. اما واردات ما از افغانستان بسیار اندک است و بیشتر آن نیز پشم، مقداری محصولات کشاورزی و زیره سیاه است.
  •  مناسبترین زمینههای سرمایهگذاری در استان خراسان جنوبی چه زمینههایی هستند؟

زمینه‌های سرمایه‌گذاری در این استان زیاد است زیرا مزیت‌های فراوانی در این استان وجود دارد. به طور مثال مزیت استان در بخش معادن خیلی خوب است. همچنین برای سرمایه‌گذاری در زمینه محصولات کشاورزی با توجه به
محصول‌های مهم زعفران، زرشک و گیاهان دارویی، زمینه کار و سرمایه‌گذاری قابل توجهی در استان فراهم است. بنابراین با توجه به اینکه بیشترین مرز را با افغانستان داریم، زمینه‌های همکاری فراوانی فراهم است که باید از آنها استفاده کنیم. ضمن اینکه پایانه صادراتی ایجاد شده نیز به این مسأله بسیار کمک می‌کند.

  •  شیوه اجرای اصل 44 در استان به چه صورت است و آیا از روند اجرای آن رضایت دارید؟

استان خراسان جنوبی با توجه به موقعیت گذشته خود و اینکه تازه ایجاد شده است، واحد بزرگی نداشته که واگذار شود، اما در اینجا سرمایه‌گذاری‌ها به وسیله بخش خصوصی به هر حال انجام بوده و در واقع بخش خصوصی در حال شکل گرفتن است. اما به طور یقین ما انتظارهایی داریم که باید به ویژه در این دوران بیشتر مورد توجه قرار گیرد. زیرا ما راهی نداریم جز اینکه به بخش خصوصی توجه کنیم و کارها را به مردم واگذار کنیم و این اصل مهمی است که باید مورد توجه برنامه‌ریزان قرار گیرد و اکنون در حال حرکت به سوی عصری هستیم که مسایل در آن بسیار تخصصی و تکنولوژی آن بسیار پیشرفته خواهد بود و سازمان‌های عمومی به طور یقین توان پاسخگویی به نیازهای جوامع را نخواهند داشت، بنابراین کارها باید کوچک و تخصصی شده و به مردم واگذار شود. در خراسان جنوبی نیز زیربنای انجام کار به وسیله بخش خصوصی در حال شکل گرفتن است.

  •  عمدهترین مشکلها و موانع پیش روی فعالان اقتصادی در استان چیست؟ 

استان خراسان جنوبی در بخش زیر ساخت‌ها بسیار محروم و ضعیف است و نیاز به پشتیبانی سازمان‌های حمایت گر در این خصوص دارد. نابرابری‌هایی نیز در فضای کسب و کار رقابتی ما وجود دارد که آزاردهنده است. از سوی دیگر امکان ایجاد ارتباط با سایر نقاطی که دارای امکانات زیر ساختی هستند نیز مهم است، زیرا این امکان‌ها در استان خراسان جنوبی کم است و این از مهمترین مشکل‌های ما محسوب می‌شود. بنابراین باید قوانین و مقررات به اقتضای فضای کسب و کار تدوین شود تا نابرابری‌ها را کمتر کند. به عقیده ما نرخ سود تسهیلات بانکی نیز باید برای استان‌های محروم متفاوت باشد. همچنین نرخ سهم بیمه کارفرما و مسایل مالیاتی نیز باید بر اساس محرومیت‌ها دیده شود. به همین علت بهتر است که در نقاط محروم قوانین و مقررات بومی و منطقه‌ای باشد تا نابرابری‌های پیش روی سرمایه‌گذاران استان‌ها کمتر شده و فضای رقابتی عادلانه شود. متأسفانه کسانی که در نقاط محروم هستند از این نابرابری‌ها رنج می‌برند.

  •  چه پیشنهادها و راه‌کارهایی را برای توسعه هر چه بیشتر استان توصیه میکنید؟

براساس آخرین آمار و اطلاعات در خراسان جنوبی باید سالانه 18 هزار فرصت شغلی ایجاد شود تا ضریب بیکاری در 10 و نیم درصد ثابت بماند و این محقق نخواهد شد مگر با افزایش انگیزه در فرآیند توسعه اقتصادی استان به وسیله ایجاد واحدی تولیدی، صنعتی و صادراتی که توان رقابتی در سطح بازارهای داخلی و بین‌المللی را داشته باشند. بنابراین ایجاد انگیزه به وسیله تصویب و تبین قوانین به سمت قوانین و مقررات اقتضایی بر اساس محرومیت‌های موجود، یکی از کارهای بزرگ است که به طور حتم باید انجام شود و گرنه به هدف‌های معین شده در مورد ایجاد فرصت‌های شغلی نمی‌رسیم.

  •  مهمترین برنامههای تعیین شده اتاق بیرجند برای آینده چیست؟

از آنجایی که بیرجند یک شهر دانشگاهی است به دنبال این هستیم که با کمک استادهای دانشگاه، پژوهشکده بازاریابی و توسعه صادرات محصولات تولیدی خراسان جنوبی را در استان راه‌اندازی کنیم که این کار با کمک سازمان توسعه تجارت در سال آینده انجام خواهد شد. همچنین برنامه داریم روند اعزام و دریافت هیأت‌های تجاری را نیز تقویت کنیم تا حضور قوی‌تری در بازارهای جهانی داشته باشیم و شرکت خودمان را در نمایشگاه‌های جهانی افزایش دهیم و بتوانیم تجار را با روش‌های علمی تجارت آشنا کنیم.


مصاحبه شونده : مهندس احتشام
آخرین ویرایش : 1389/03/30 -- 12:42:16
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 3962
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS